Schedule

  Monday, April 11 (Day 1)  Tuesday, April 12 (Day 2) Wednesday, April 13 (Day 1) Thursday, April 14 (Day 2) Friday, April 15 (Day 1)
Workshops Periods
1,2,3,4
Martha Mooke workshops
Martha Mooke and Richard Wagamese workshops
Richard Wagemese and Zach Lieberman workshops Zach Liberman and Asher Jay workshops Asher Jay workshops
Assembly 9.40-10.20
Martha Mooke Richard Wagamese   Zach Lieberman
Asher Jay
Student Assembly
Classroom Visits   

MM - Martha Mooke              


RW - Richard Wagamese 


ZL - Zach Lieberman 

AJ - Asher Jay
Block D: Ms. J Lenny (MM) Rm. 225
Block E: Ms. J Torry (MM) Rm. 225
Block A: Ms. J Lenny (RW) Rm. 225 Block E: Mrs. O’Connor (ZL) Rm. 209 Block A: Mr. R. Lovell (AJ) Rm. 110
Block B: Ms. M Bassett (MM) Rm. 308 Block G: Dr. D Markel (MM) Lower Music Block D: Ms. Katie Findley (RW) Rm. 218
Block H: Ms. K Orr (ZL) Rm. 115
Block D: Ms. S Matthews (AJ) Rm. 211
  Block H: Mr. B Wilson (MM) Rm. 230 
Block C: Ms. S Gin (RW) Rm. 229
Block F: Mr. R Lovell (ZL) Rm. 127 Block C: Mrs. K O’Connor (AJ) Rm. 225
 
Block F: Mr. R Lovell (MM) Rm. 127
Block B: Ms. M Bassett (RW) Rm. 308
 
Block B: Socials 8 (AJ) Socials  Commons
  Block G: Ms. S MacLean (RW)  Rm. 218   Block D: Ms. S Gin (ZL) Rm. 210 Block G: Mr. C Vytasek (AJ) Socials Commons  
 
Block H: Mrs. K O’Connor (RW) Rm. 126 Block C: Mrs. K O’Connor (ZL) Rm. 225 Block H: Mrs. K O’Connor (AJ) Rm. 126  
  Block F: English/Socials Workshop (RW) Rm. 229  Block B: Mr. N Kaethler (ZL) Rm. 214 Block F: Socials 8 (AJ) Socials  Commons  
Additional     Wind Ensemble performance at Junior School (Lunch, part of Block 4)    
Lunch
1.15-2.05 
Great Hall Student Performances Staff Rock.
Italian Buffet
South Asian Cultural Event. Indian Buffet Improv 11.20-12.20
Grades 8-10: Grade 10 led Assembly, Dixon Gym

Grades 11-12: Rigg Presentation, Auditorium
All day Learning Commons Maker Space Maker Space Maker Space Maker Space 12.20 Period 3

12.25 Rigg Luncheon in Grad Centre

1.10-2.15 Lunch

2.20-3.15 Period 4
Ceramics Studio     Ping Wong Ping Wong
After School       Contemporary Music Night. 7pm, Auditorium  






Bell Schedule – Monday
9.00–9.55 Block 1
10.00-10.40 Assembly
10.45-11.00 Senior Advisor.
Break Junior
11.00-11.15 Break Senior.
Junior Advisor
11.20-12.15 Block 2
12.20-1.15 Block 3
1.15-2.05 Lunch
2.10-3.15 Block 4
 
 

Bell Schedule – Tuesday-Thursday 

8.30–9.35 Block 1
9.40-10.20 Assembly
10.25-10.40 Senior Advisor. Junior Break
10.40–10.55 Break Senior.
Junior Advisor
11.00–12.05 Block 2
12.10–1.15 Block 3
1.15–2.05 Lunch
2.10–3.15 Block 4 
Bell Schedule - Friday
8.30–9.20 Period 1 (50)
9.25–10.05 Assembly #1
10.05–10.20 Break (15)
10.25–11.15 Period 2 (50) 
11.20–12.20 Assembly #2
12.25–1.15 Period 3 (50)
1.15–2.15 Lunch (60)
2.20–3.15 Period 4 (55)
Founded in 1930, St. George's School is a world-class boys' university preparatory school, offering a day program in Grades 1-12 and an Urban Boarding program in Grades 8-12. With 1150 students, 109 of whom are boarders from over 20 countries worldwide, St. George's School truly is Canada's World School for Boys.
St. George’s School
Junior Campus: 3851 West 29th Avenue, Vancouver, BC Canada V6S 1T6
Senior Campus: 4175 West 29th Avenue, Vancouver, BC Canada V6S 1V1
604-224-1304 | info@stgeorges.bc.ca
CONTACT US | LEGAL